YOĞUNLUK TESTİ (DIN 4698) DIN 53515

test-yogunluk
Belirli bir sıcaklıktaki kauçuğun birim hacminin kütlesidir. Bir metre küpün mega gram kütlesi (Mg/m3) olarak ifade edilir.

MOONEY VİSKOZİTE (TS 2009-1 ISO 289-1 / 2)

test-mooney-viskozite
Elastomerin akış, hareket ve şekil alma özeliklerini ve hamurun akışkanlığını tespit etmek için ölçülen bir parametredir.

RHEOMETRE (TS 8969) ASTM D 5289- DIN 53529-3

test-rheometre
Rheometre, hazırlanan kauçuk karışımın pişme karakteristiğini değerlendiren ve her zaman aynı özellikleri gösteren karışımlar elde edilmesini sağlayan bir cihazıdır.

SERTLİK (TS ISO 7619-1) ASTM D 2240 – DIN 53505

test-sertlik
Sertlik, elastomerlerin sertliklerini shore A skalasına göre ölçen test yöntemidir Test metodu, test iğnesinin malzeme üzerine özel koşullar altında kuvvet uygulaması olarak açıklanabilir.

ÇEKME VE MUKAVEMET (TS ISO 37) ASTM D 412 – DIN 53504 –

test-cekmevemukavemet
KOPMA ve UZAMA testi için hazırlanan plakayı ekstensometre çeneleri arasına sıkıştırarak kopuncaya kadar plakanın uzamaya karşı dayanıklılığı tespit edilir.

KARBON SİYAHI DAĞILIM – DİSPERSİYON (ISO 11345)

test-karbon-siyah-dagilimi
Kauçuk hamurlarında içeriğe eklenen tüm malzemeler ayrı bir öneme sahiptir. Bu test, kauçuk içerisindeki karbon siyahı dağılımını değerlendirmek için gerçekleştirilir. Dolgu dağılımı uygun olmayan karışımların, nihai ürün üzerine direkt olumsuz etkileri vardır.

YIRTILMA ÖZELLİKLERİ (DIN 4698) DIN 53515

test-yirtilma
Numunelerin yırtılması için gerekli maksimum kuvvetin kalınlığa oranı olan Yırtılma dayanımı tespit edilir.

YAPIŞMA TESTLERİ (TS ISO 813)

test-yapisma
Kauçuk hamurlarının, birlikte vulkanize olacakları metal, plastik vb. materyallerle aralarında oluşturdukları bağın mukavemet derecesini gösterir.

YANMA (ALEV DAYANIMI) (DIN 4102) UL 94 – ASTM D 635

test-yanma-alev
Kauçukların belirli bir düzenek karşısında (açı, süre, pozisyon, vb.) alev karşısında yanma hızının belirlenmesini esas almaktadır.

YÜKSEK ISIDA YAŞLANDIRMA (TS ISO 188) ASTM D 573

test-yuksek-isida-yaslandirma
Belirli bir süre 10-300°C ısıda termal yaşlandırmaya maruz bırakılan kauçuk hamurlarının mekanik ve fiziksel özelliklerinde meydana gelen termal bozulmayı belirlemeye yöneliktir.

DÜŞÜK ISIDA YAŞLANDIRMA (TS 4709)

test-dusuk-isida-yaslandirma
Belirli bir süre -50°C ile 0°C ısıda soğutma işlemine maruz bırakılan kauçuk hamurlarının mekanik ve fiziksel özelliklerinde meydana gelen bozulmayı belirlemeye yöneliktir.

ELASTİKİYET (TS 9568)

test-elastikiyet
Malzemenin elastikliği, uygulanan yük kalktığında eski şeklini ve hacmini alma kabiliyeti olarak tanımlanır.
ELASTİKİYET ( R ): Elastikiyet, çekme geriliminin çekme deformasyonuna oranı ile hesaplanır. Bu oran elastisite modülü olarak bilinir.

SIVILARDA YAŞLANDIRMA (TS ISO 1817)

test-sivilarda-yaslandirma
Belirli bir süre belirli ısılarda yağ ve su gibi sıvılar içinde yaşlandırmaya maruz bırakılan kauçuk hamurlarının mekanik ve fiziksel özelliklerinde meydana gelen bozulmayı belirlemeye yöneliktir.

BASINÇ ALTINDA KRİSTALLEŞME ETKİSİ TAİNİ (TS 8785 – ISO 6471)

test-ezilme-orani-tayini
Vulkanize kauçukların basınç altında kristalleşmeye yatkınlığını belirlemeye yöneliktir.

KÜL TAYİNİ TS 336 ISO 247 Met.A

test-kul-tayini
Elastomerlerin kül içeriğini tespit etmeye yöneliktir. Elastomerler, organik ve inorganik madde oranlarının tespiti için 850°C - 1000°C ısı aralıklarında yakılır. Kauçuk hamurlarındaki kir ve dolgu oranının tespitinde kullanılan etkili tekniklerdendir.

AŞINMA DİRENCİ (DIN 53516)

test-asinma-direnci
Bu test, önceden belirlenmiş olan temas basıncı altında aşındırıcı yıpranmaya tabi tutulan elastomerlerin aşınma direncini tespit etmeye yöneliktir.
Laboratuvar